Szambo betonowe czy plastikowe

Szamba betonowe czy może plastikowe?

Na rynku bardzo dobrze mają się produkty typu szamba betonowe, różnią się od swojego konkurenta jakim jest zbiornik plastikowy na szambo przede wszystkim ceną. Ale również zbiorniki betonowe na szamba mają swoje plusy. Szambo betonowe czy plastikowe opowiemy w poniższym artykule.

Szambo betonowe to zbiornik betonowy na szambo. Różni się od zbiornika plastikowego głównie materiałem z którego jest wykonany. Zbiornik betonowy wykonany jest z betonu. Najczęściej używany beton do produkcji szamb to C20-25W8.  Jest to beton z dodatkową chemią na wodoszczelność. Beton do szamb jest dodatkowo wibrowany i pozbawiony mikro-pęcherzyków powietrza. Przez co woda ma większy problem przedostać się przez 10cm ścianę szamba. Zbiornik plastikowy najczęściej wykonany z żywicy i innych tworzyw sztucznych, zdarzają się również zbiorniki plastikowe które są szczelne do momentu ich uszkodzenia. Uszkodzić taki zbiornik jest bardzo łatwo dlatego wybrał bym w tym przypadku zbiornik betonowy.

Beton na szamba
Beton C25w8

W czym lepszy będzie zbiornik betonowy od plastikowego?

Wydaje się że zbiorniki plastikowe są bardzo szczelne i nadają się na tereny podmokłe. Niestety nic bardziej mylnego. Zbiornik plastikowy nie nadaje się na tereny podmokłe ponieważ może zachować się identycznie jak piłka zanurzona pod wodą. Najczęstszym problemem dla plastików są pękania z powodu ciśnienia panującego dookoła. Pękanie przez napór ziemi, napór wody, częściowe zmniejszanie swojej objętości a ostatecznie pękanie. Zbiornik betonowy za to wykonany jest ze stali (zbrojenie) oraz betonu jest wytrzymalszy.

Czy zbiornik betonowy na szambo jest szczelny?

Tak, prawidłowo zamontowany zbiornik na podsypce piaskowo-cementowej przetrwa wiele. Podsypka wypoziomowana i zagęszczona sprawi że zbiornik nie siądzie i nie zostanie na przykład wypchnięte dno. Druga sprawa to zasypanie zbiornika dopiero na drugi dzień. Przyklejona pokrywa musi odstać co najmniej 24godziny bo nabrała swoich właściwości. Oczywiście są wyjątki które pozwalają zasypać zbiornik od razu. Nawet nasza firma prowadzi usługi kompleksowe z koparką. Warunkiem dobrze wykonanej instalacji zbiornika przy natychmiastowym zasypaniu zbiornika jest wejście montażystów do środka. Wejście do wewnątrz zbiornika i poprawienie spoiny klejowej na łączeniu z płytą, tuż po zasypaniu zbiornika.

Cena zbiornika betonowego i zbiornika plastikowego

Kolejny powodem do dumy producenta zbiornika na szambo wykonanego z betonu jest jego cena. Szambo betonowe o pojemności 10m3 to 3000zł (październik 2022) Cena zbiornika plastikowego o pojemności 10 000litrów przypadającego na ten sam dzień to 9900zł. Przyznają Państwo że jest różnica w cenie. Przy małym zbiorniku różnica jest również znacząca, zbiorniki betonowe zaczynają się od kwoty 1500zł, natomiast zbiorniki z tworzywa sztucznego to będzie równo 100% więcej.

ceny szamb
Ceny szamb

Szambo betonowe czy plastikowe po którym można jeździć autem?

Można jeździć samochodem zarówno po zbiorniku plastikowym jak i betonowym. Warunek jest jeden: w przypadku szamba betonowego zamiana płyty standardowej na najazdową wydatek: 300zł – 400zł. W przypadku zbiornika plastikowego jest konieczność zastosowania specjalnych płyt JAMBO, w niektórych przypadkach trzeba wykonać specjalne wylewki, koszt takiej wylewki i płyty około 1000zł-2000zł

Szamba betonowe czy plastikowe?

Jeśli nie napisał bym chociaż jednego plusa zbiornika z plastiku, to ten artykuł mógł by być posądzony o stronniczość. Dlatego z czystym sumieniem napisze że zbiorniki z tworzyw sztucznych charakteryzują się 100% szczelnością. O ile tak jak wcześniej pisałem lekki zbiornik z włókna nie uszkodzi się będziemy na pewno z niego zadowoleni. A teraz minusik dla zbiorników betonowych to to że zainstalowane przez mało profesjonalną firmę często mogą ulec rozszczelnieniu i pęknięciu.

Który zbiornik na szambo wybrać?

Oczywiście betonowy zbiornik od firmy Garden Concrete. 🙂 Zapraszamy!

Wybierz po swojemu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top
Call Now Button