Montaż piwnicy na terenie podmokłym

Kto by nie marzył o piwniczce we własnym ogrodzie? Czy każdy może ją mieć? Na grupie facebookowej o piwniczkach ktoś kiedyś napisał: “Szczęśliwcy ci którzy maja niski stan wód gruntowych”. Chcę rozwiać ten mit i udowodnić że każdy może sobie pozwolić na taką piwniczkę. Wszystko udokumentowane zdjęciami. To nie kolejny artykuł napisany przez copyrwritera z agencji reklamowej. Chcę napisać instruktarzowy artykuł, napisany przez wykonawcę i użytkownika piwniczki. Zapraszamy do komentowania tego artykułu.

Na początku zbadaj teren

Od tego na jakiej wysokości znajduje się woda gruntowa jest uzależniona głębokość posadowienia Waszej piwniczki. Czy to oznacza to że jeśli wodę znajdziemy dosyć płytko to piwnicę możemy zokopać tylko trochę pod ziemią? NIe. Chodzi tutaj o zbadanie z czym się mierzymy i z jakimi kosztami będzie się wiązać sukces naszych prac. Zbadać teren można w następujący sposób:

  • Sprawdzając poziom wody w stawie bądź studni kopanej która znajduje się w bliskiej okolicy planowanego wykopu pod piwnicę. Proszę pamiętać że odległość studni bądź stawu musi być mała a poziom powierzchni równy, w przeciwnym wypadku różnica poziomów może się różnić.
  • Najbardziej sprawdzonym sposobem na sprawdzenie poziomu wody gruntowej jest wykopanie testowego dołka przy pomocy szpadla, kopiemy dołek o głębokości metr x metr możliwie najgłębiej jak się da i sprawdzamy czy woda pokaże się po upływie 24godzin. Jeśli wykopiemy dołek o głębokości 150cm i wody nie zobaczymy oznacz to że piwnica może być zagłębiona 150cm pod ziemią i nie będzie jej grozić woda gruntowa. Pamiętajmy że poziom wody w gruncie może się różnić w zależności od pory roku i pogody. Warto sprawdzać poziom wody wczesną wiosną.
dołek testowy sprawdzający poziom wód gruntowych
Kopanie dołka sprawdzającego poziom wody gruntowej

Zbiornik odsączający wodę gruntową

Każdy beton ma swoją nasiąkliwość, zbiornik betonowy z betonu C25W8 ma prawo być wilgotny. By ściany piwnicy nie były mokre. Aby łączenie przedsionka z piwnicą nie było narażone na przecieknie. To w terenie podmokłym konieczne jest wykonanie odwodnienie terenu. Poniżej prezentujemy odwodnienie terenu przy pomocy zbiornika betonowego i opaski.

Zbiornik najlepiej podziurawiony, popękany, po reklamacyjny najtańszy – taki zbiornik możesz nabyć u każdego producenta zbiorników. Mogą to być kręgi betonowe lub szczelny zbiornik o pojemności 4m3. Do zbiornika doprowadzamy opaskę drenarską. Opaska zbiera wodę spod piwnicy i zlewa wodę gruntową do zbiornika.

W zbiorniku odsączającym montujemy pompę pływakową. Nadmiar wody musi być odpompowany dalej. Do rowu melioracyjnego. Na przykładzie gdzieś na koniec podwórka. W lato wodę wykorzystujemy do podlewania trawnika lub warzyw.

Jak przygotować dno pod piwniczką

Podbudowa pod piwnicą jest jednym z najważniejszych etapów montażu piwnicy ogrodowej. Nie równe dno wykopu może spowodować pęknięcie dna piwniczki a nawet ścian. Dno najlepiej jest przygotować w następujący sposób:

  • Na dno wykopu sypiemy 10-15cm warstwę suchego betonu C7. Suchy beton najlepiej jest zamówić w betoniarni lub zrobić go samemu. Stosując 1 worek cementu na dwie taczki piasku. Taką mieszankę należy wymieszać grabkami, wypoziomować i zagęścić mechanicznie. Jeśli podsypka nie będzie zagęszczona mechanicznie będzie niestabilna. Piwniczka w tym przypadku może nierównomiernie osiadać i w ostateczności pęknąć. W przypadku takiej podbudowy opaskę drenarską kładziemy na podsypce dookoła piwniczki.
  • Kolejny sposób na dobrze przygotowane dno pod piwniczką to 10-20cm warstwa drobnego kamienia lub kruszywa. Jak na zdjęciu powyżej opaska drenarska jest zatopiona w kamieniu pod dnem piwnicy. Wszelka woda która będzie teraz nachodzić najpierw trafi do zbiornika odsączającego.

Jaki klej do uszczelnienia piwnicy

Radzimy nie oszczędzać na kleju, proszę zgłosić sprzedawcy by do uszczelnienia piwnicy zastosować mieszankę kleju Planiseal88 oraz Keraset od Mapeii. Kleje najprościej jest kupić na allegro, ewentualnie na składach budowlanych Mapeii. Tą informację warto jest zgłosić na etapie zamawiania piwnicy. Podczas wyrabiania tego kleju pamiętaj że klej bardzo szybko zastyga. Należy przestrzegać instrukcji obsługi i dodać odpowiednią ilość wody do kleju.

Gotowa piwnica ogrodowa 255x400cm i 250cm wysokości

Gotowa piwnica ogrodowa posadowiona w gruncie podmokłym
Gotowa piwnica ogrodowa posadowiona w gruncie podmokłym

Chcesz zamówić taką piwniczkę zadzwoń do nas! Koszty zaczyna się od 4800zł + koszty transportu

W ofercie piwnice z płaskim sklepieniem i półokrągłym stropem.

Zobacz też instrukcję wykopu pod taką piwniczkę.

1 thought on “Montaż piwnicy na terenie podmokłym”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top
Call Now Button